Тема: «Минають дні,минають ночі…». Роздуми автора про плинність, скороминучість життя людини на землі,про її долю. Мета: повторити знання про творчу діяльність великого митця,зосереджуючи увагу на ідейно-художньому аналізі поезії «Минають дні,минають ночі»,пов’язати даний твір з життям Т.Г.Шевченка;удосконалювати навички виразного читання поетичного твору,його аналізу;розвивати вміння порівнювати,висловлювати власні роздуми з приводу порушених проблем;сприяти вихованню активного ставлення до життя;визначати особистісну значущість вивченого;допомогти восьмикласникам засвоїти поняття філософська лірика. Розвивати пам’ять, культуру зв’язного, грамотного мовлення. Виховувати співчуття та повагу до народу, прищеплювати інтерес до лірики Шевченка. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: портрети Шевченка різних періодів життя, збірки книг,учнівські ілюстрації, аудіо запис,дидактичний матеріал(тестові завдання),мультимедійна презентація. Хід уроку: I. Організаційний момент II. Перевірка домашнього завдання Учитель. На минулому уроці ми з вами вивчали вірш Т.Г Шевченка «Мені однаково..» Вірші напам`ять……… ЗОВНІШНІСТЬ
У молодості Шевченко вдягався дуже модно. Про зачіску не вельми дбав. Голив вуса, але залишав негусті бакенбарди. Був середнього зросту, але міцної тілесної будови. Широкі плечі, широка талія й легка сутулість надавали його поставі того особливого характеру , що росіяни називають "угловатостью"; у руках його не було гнучкості, граційності. На смаглявому обличчі – ледь помітні сліди віспи. Русявий. На перший погляд, обличчя його видавалося звичайним, але кожного, хто хоч трохи приглядався до нього, чарували невеликі, але виразні сірі очі, що світилися надзвичайним розумом і дивною добротою. ВДАЧА
Ось як згадують про Шевченка сучасники: "Своєю простотою, сердечністю, однією своєю появою мимоволі прив’язував до себе всіх: від малого до великого…", "Його трохи незграбні, але зовсім не вульгарні манери, проста мова, добра, розумна усмішка, все якось притягувало до нього й залишало враження старого знайомства, старої приязні, при якій всі церемонії робилися зайвими", "Він був надзвичайно ласкавий, м’який і наївно довірливий до людей, в усіх він знаходив щось добре й захоплювався часто людьми, що не були його варті. Сам же він впливав на інших якось чарівливо, всі любили його, навіть слуги". ТАЛАНТ Свої поезії Шевченко писав з надзвичайною легкістю – наче жартома: міг не тільки слухати при цьому розмови присутніх, а й сам брати в них участь.Літературна Спадщина Т. Г. Шевченка: 240 поезій з них — понад 20 поем, драма «Назар Стодоля», 20 повістей (до нас дійшли 9); щоденники; автобіографії, фрагменти двох незакінчених драм.
Оригінали більшості творів Шевченка зберігаються в Інституті літератури НАН України.
Твори Шевченка перекладені приблизно 100 мовами світу.
Шевченко був академіком гравюри Петербурзької академії мистецтв і залишав по собі багату спадщину: 210 акварелей, передусім пейзажів; 150 портретів, з яких 43 — автопортрети; 27 офортів, з яких 6 — серії «Живописна Україна»; понад 230 олівцевих рисунків ландшафтів України; ескізи, етюди, начерки — на 360 сторінках рукописів та альбомів. До того ж, не все збереглося.
Шевченко був віртуозом інтимного співу. Мав добрий слух, невеликий але гарний голос. Знав безліч українських пісень. Часто співав соло, а свою улюблену "Зіроньку" виконував так, що загіпнотизовував слухачів. Окрім того, був талановитим оповідачем і прекрасним декламатором. Запальний театрал і приятель найвидатніших акторів – свого часу, під час солдатчини він проявив блискучі акторські здібності. СЛАВА В Україні Шевченко мав таку велику популярність, що поміщики навперейми запрошували його в гості, а коли поет входив до зали, то всі присутні стовплювалися при вході, і навіть чванькуваті пані, що інакше не розмовляли, як по – французьки, очікували його появу з великою цікавістю. Він був предметом загальної уваги і захоплення.
Повертаючись пароплавом із заслання, недавній рядовий Шевченко мешкав у каюті самого капітана і був постійним гостем подорожуючих мільйонерів. Уся петербурзька еліта: найславетніші вчені, письменники, політичні діячі, митці, артисти, композитори, колишні політичні вигнанці і в’язні, модні красуні, аристократи й студенти, урядовці усі вони строкатим і галасливим натовпом після заслання оточили Шевченка, не даючи йому ні відпочити , ні зайнятися своїми справами. Його мало не носили на руках.
Про його популярність свідчить і те, що автопортрет Шевченка купила дядина царя Олександра ІІ, велика княгиня Олена Павлівна. ГРОШІ
Гроші в Шевченка не трималися. Маючи великі суми, витрачав їх, сам добре не знаючи, як і куди. Не вмів бути ні ощадливим, ні розпоряджатися грішми. Часто необережно позичав і ставав жертвою ошуканців. Заходячи до міста, завжди брав гроші для жебраків. Якось не замислюючись, всунув у руку старцеві золотого імперіала. Переляканий небувалою щедрістю, той відмовився від такої суми.
У Kиєві служниця, перучи Шевченкові хустки, знайшла позав’язувані у вузликах гроші. Поет ніяк не міг пригадати, коли і за яких обставин туди їх заховав. У неділю за ці "дурні якісь гроші" він справив банкет для дітвори з цілої околиці. III. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні, учні, ми з вами продовжуємо вивчати творчість Тараса Григоровича Шевченка. В зошитах записуємо дату,тему та епіграф уроку.
Епіграф уроку: Є в Шевченка народження дата, Дати смерті в Шевченка нема. Ліна Костенко
Пригадаємо деякі факти із життя великого поета. Навчимося виразно, осмислено читати й аналізувати поезію «Минають дні,минають ночі».
ІІІ.Актуаізація опрних знань. Експрес-тест «Незакінчені речення»
1. Тарас Шевченко народився у ... (Моринцях).
2. Дитинство провів у … (Кирилівці).
3. Батьки Шевченка були ... (кріпаками).
4. Одним з перших вирішив допомогти Т.Г.Шевченку стати вільним(Сошенко)….
5. Цикл поезій «В казематі» народився…..
6. Т.Г Шевченка вперше заарештували(1847)
7. Т. Шевченка викуплено з кріпацтва та звільнено за гроші ... (розіграного у лотерею за 2500 карбованців портрета Жуковського).
8. Зоряний час у житті Т.Г.Шевченка-поета називають…..(періодом трьох літ)
9. 10 років поет перебував на ... (засланні).
10. Помер Т.Шевченко 10 березня 1861 року, його було поховано ... (на Смоленському кладовищі в Петербурзі).
11. Перезахоронено на …(Чернечій горі біля Канева).
12. Чернеча гора зараз називається … (Тарасовою). Взаємоперевірка ІV.Оголошення теми та мети уроку Учитель. Тему сьогодні дозвольте продовжити не піснею, які так любив співати Кобзар, не поезією, неперевершеним майстром яких він був, а листом… Бо в листах людина звіряє найсокровенніше, на дно душі спускається, як уві снах.
В одному такому листі до приятеля А.Лизогуба Шевченко в 1848 році писав: «Бодай і ворогові моєму лютому не довелось так каратись, як я тепер караюсь. Усі лиха упали на мою голову. Одне вже, що нудьга і безнадія давить серце, а друге: нездужаю з того дня, як привезли мене в сей край... Сей і другий місяць я ще буду в Орській кріпості, то напишіть знов хоч стрічечку, бо тільки Бог святий знає, як я радію, коли дійде до мене хоч одне слово з моєї рідної країни...».
Зверніть увагу, діти, поет невимовно щасливий, радіє, коли отримує хоч стрічечку, хоч словечко з рідного краю.
Рядки ці свідчать про глибокі патріотичні почуття поета до України, про гіркі роздуми над своєю долею, про те, що не злоба і ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Як боляче було дивитись поетові на підневільне тяжке життя свого народу,але ще гірше було бачити його покірність. Поет прагне розбудити свій народ від тяжкого сну,запалити в ньому іскру протесту,ненависті до жорстокої дійсності. Про це і йдеться мова в поезії Т.Шевченка «Минають дні,минають ночі»,з якою ми зараз ознайомитесь .
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 1.Ідейно – художній аналіз твору Т.Г.Шевченка «Минають дні,минають ночі» (В казематі,1847) А) Історія написання поезії Учень 1.
Навесні 1845 року Тарас Шевченко закінчив академію мистецтв і поїхав на Україну,за якою так затужив. Т.Г.Шевченко здобув усенародне визнання,під час поїздок Україною,скрізь був бажаним гостем,здавалося б,він мав би бути щасливим. Але…Особисте щастя Т.Шевченка нерозривно пов’язане з добробутом рідної землі,щастям її людей. Поет же на власні очі побачив розгул кріпосництва,злиденне життя селянства, яке влада позбавляла освіти, витравлювала історичну пам’ ять,виховувала комплекс меншовартості. І його творчість набуває відверто анти самодержавного,антикріпосницького та національно-визвольного спрямування. Учень 2.
В його творчості йде напружене осмислення історії України. А саме в таких поемах,як: «Великий льох» «Стоїть в селі Суботові» «Кавказ» «І живим,і мертвим…» «Холодний яр» «Псалми Давидові» .Водночас поет усе частіше задумується і над власною долею і пише такі поеми - «Заповіт» «Три літа» «Минають дні,минають ночі…». Учень 3.
Поезія «Минають дні,минають ночі» уміщена у збірку «Три Літа»,із циклу «В казематі». Цей вірш поет написав у В’юниці 21 грудня 1845 року за чотири дні до створення «Заповіту».
Поезія привабила багатьох композиторів. Музику до неї писали М.Лисенко,С.Воробкевич, В.Заремба. Учитель.
Дякую,вам. Зараз ми прослухаємо аудіо запис поезії «Минають дні,минають ночі». Б)Слухання аудіо запису «Минають дні, минають ночі». В)Робота з підручником.
Тож,прошу,вас,розгорнути підручники і самостійно прочитати поезію. Г).Обговорення змісту поезії.
- Про що розповідається у поезії?
(В поезії «Минають дні,минають ночі» розказується про важку долю українців та про невирішеність одвічної проблеми рідного народу.)
- Поет чітко розрізняє долю добру і долю злу. Добра доля – це розквіт таланту, високе становище в суспільстві,слава. Доля зла – роль мученика, переслідуваного царською владою .
- Яку долю готовий обрати ліричний герой і чому?
(Ліричний герой обирає злу долю. Тому що у вірші він закликає до активної боротьби «…і світ запалити…».)
- Чи можна твердити,що рядками вірша Т.Шевченко накликав на себе тяжкі випробування,що не забарилися?
( Так,можна це твердити. Поезія була написана в 1845 році,а вже у 1847 році його заарештували.) Працюємо з текстом Інтелектуальна кулька з елементами вибіркового читання
¾ Яким настроєм наповнена поезія? (мінорний настрій: так і відчуваєш ту нудьгу і відчай, уповільнений плин часу, який підштовхує до роздумів, сумний)
¾ Якими рядками передано стан ліричного героя? (Гаснуть очі, заснули думи, серце спить. І все поснуло, і не знаю, чи я живу, чи доживаю, чи так по світу волочусь…)
Чого прагне поет? (“серцем жити // І людей любити”, // А коли ні… то проклинать…”) Кого й за що готовий проклинати Т.Шевченко?
Що найстрашніше для поета? (“спати на волі”)
Які дві життєві позиції показано в поезії? ( два способи життя — активний і пасивний. (“спати на волі” або“впасти у кайдани, // умирать в неволі )
Яку з них обирає ліричний герой? (А дай жити, серцем жити// І людей любити)
Яка ціль життя ліричного героя? ( “світ запалити”)
“Світ запалити” як ви розумієте ці слова? ( Автор закликає до активних дій, боротися за своє майбутнє, робити народові добро, життя має бути гідним людського звання)
Поезія «Минають дні,минають ночі» є ліричний твір.
- Які види лірики вам відомі? ( Пейзажна, інтимна, громадянська,філософська).
- До якої лірики відносимо поезію «Минають дні,минають ночі» ?
Доведіть, що поезію «Минають дні…»можна віднести до філософської лірики.
- (Поезія відносимо до філософської поезії тому що в ній є роздуми над питанням буття і смерті.) Визначення теми,ідеї,основної думки та жанру поезії. Тема: роздуми поета над важкою долею своєю і пригнобленого люду Ідея: засудження пасивності народу,який «спить на волі» і не прагне позбавити себе кайданів. Жанр:філософська лірика. Робота в групах. Художні особливості поезії.
Учитель. А тепер проведемо невелике дослідження поезії:
- Повторимо відомості з теорії літератури:
- Які художні засоби автор використовує для створення картини поезії ? (Метафори, повтори,риторичні запитання) Метафори – це …
(це художній засіб,який полягає в перенесенні ознак одного предмета чи явища на інші .) Риторичне запитання – це …
(це речення-запитання,яке не вимагає відповіді,бо вона вже міститься в самому запитанні.) Робота в групах І-а група.
- Знайдіть у вірші метафори та повтори.
(«шелестить листя», «заснули думи», «серце спить», «Гаснуть очі»; «Доле,де ти?», «…дай злої,злої», «…Жити,серцем жити», «…спати,спати», «Коли доброї – жаль Боже».) ІІ-а група.
- Знайдіть у вірші риторичні запитання («Доле,де ти?», «Той дай злої,злої!І світ запалити!», «Немає ніякої!», «Чи жив,чи загинув!»; Доле,де ти?.)
Учитель.
Отже, зверніть увагу, що художніх засобів дуже мало, але досягає виразності й краси поетичної картини за допомогою змісту, добору лексики, зорових та слухових образів. Шевченко і сучасність.Сьогоднішній урок ми починали словами Л. Костенко Є в Шевченка народження дата, Дати смерті в Шевченка нема.
Та чи справді це так?
Шевченко був великим патріотом своєї держави, відстоював її незалежність і писав про це. Сьогодні Україна так само прагне бути вільною та незалежною від інших держав, зокрема від Росії.
В той час, коли жив поет, народ України дуже страждав від панівта царської Росії. Зараз у нас так само є дуже багаті та дуже бідні люди.
Учитель.
Звичайно. І не лише це. Не так давно у нас відбулася Революція гідності під час якої творчість Тараса звучала по-новому. Його слова «Борітеся – поборете» стали девізом Майдану. У період Євромайдану жартували, що українська Революція гідності – найкращий подарунок Шевченкові на честь його 200-річчя. Рядки з його віршів розміщували на плакатах. Шевченка зображали на них у касці та з палаючими шинами. Мовляв, якби поет жив нині, неодмінно був би на барикадах, а не в парламенті
Увесь революційний час на Майдані був присутній мистецький образ Тараса Шевченка, це ‒ і великий портрет Кобзаря на сцені, плакат на КМДА, плакати й наліпки з Шевченком по всій території Майдану й прилеглих до нього вулицях. Художники створили образ Шевченка у шоломі, з шинами на барикадах, за плечима респіратор, караючий гнівний погляд в обладунках сотника Самооборони. Також великий портрет Тараса Шевченка був викладений з маленьких фотографій людей і поміщений на згорілому Будинку профспілок і традиційно ‒ на ялинці Майдану. Вірші Шевченка читав перший герой Небесної сотні Сергій Нігоян. Ось усе це я пропоную вам переглянути під супровід пісні «Минають дні, минаютьночі», яка так само звучить по-новому.
А ще в наш час талановита молодь співає твори Тараса Шевченка в сучасній обробці, які так само звучать надзвичайно актуально. Я пропоную вам послухати зараз сучасні пісні на слова тих віршів, які ми з вами вивчали.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок. 1.Тестове опитування за твором «Минають дні,минають ночі».
Підсумок Учитель.
- Ким для вас є Шевченко?
Шевченко – це геніальний поет, художник, Великий Кобзар, громадський діяч, захисник простих людей, пророк, митець, борець.
- На уроці для мене найцікавішим було…
- Із почутого,обговореного на уроці зробіть висновок,хто є творцем долі людської?
- Вона залежить від самої людини,її оточення чи від обставин?