Тема уроку: Герман Геслер і Вільгельм Телль: причини і характер протистояння.
Мета уроку: 1. Допомогти учням, спираючись на знання ними тексту драми, розібратись у причинах та характері протистояння Германа Геслера й Вільгельма Телля, підвести дев'ятикласників до висновку, що це є основним драматичним конфліктом твору. 2. Вдосконалювати уміння і навички роботи з текстом, навички аналізу образу літературного героя, вміння учнів порівнювати контрастних героїв, аналізувати та синтезувати опрацьований матеріал у вигляді схем. 3. Розвивати критичне мислення учнів, творчу уяву, зв'язне мовлення, образне та логічне мислення дев'ятикласників, їх спостережливість; формувати ключові компетентності в учнів: соціальну, полікультурну, комунікативну, інформаційну, продуктивної творчості.
4. Сприяти вихованню в учнів кращих людських чеснот: людяності, милосердя, справедливості, поваги до справжніх життєвих цінностей, бажання самовдосконалюватись. Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням стратегій розвитку критичного мислення учнів,мультимедійної презентації. Обладнання: тексти драми “Вільгельм Телль” (переклад Б.Тена), ілюстративний матеріал до твору, мультимедійне обладнання (демонстрація електронної презентації “Об'єднані одним твором...”),презентація асоціативного куща, ілюстрації до трагедії (оформлення дошки), . Ланцюжок навчальних ситуацій: І. Організаційний момент. ІІ. Презентація теми уроку, мети. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. ІV. Актуалізація опорних знань (перевірка знання тексту драми (епізодів, що пов'язані з образами Геслера та Телля.) V. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
Робота над епіграфами уроку.
Робота над характеристикою героїв:
текстовою (соціальні ролі героїв, моральні якості героїв);
підтекстовою (символічною.)
VІ. Рефлексія. VІІ. Домашнє завдання. VІІІ. Оцінювання. --------------------------------------Хід уроку----------------------------------- І. Організаційний момент.
Психологічне налаштування учнів на ефективну співпрацю на уроці. ІІ. Презентація теми уроку, мети.
Слово вчителя.
Змінюються епохи,невблаганно летить час,а ми за буденними проблемами,невідкладними справами,погонею за матеріальними благами забуваємо про все.Та приходить мить коли хочеться про все забути і зануритися у добре,мудре і вічне тим більше тепер коли у світі ведеться постійне протистояння добра і зла,світла і темряви.
Доброго дня,шановні добродії..Сьогодні у нас День відкритих дверей для шанувальників зарубіжної літератури.Тож ми гостинно раді вітати вас у нашій школі.
А поговоримо ми сьогодні про своє-літературні твори,
що можуть зхвилювати,
піднести над буденністю,
примусити замислитися,
осягнути безкрає,
зупинитися перед безглуздим.
Як відомо» рукописи не горять»,вони живуть серед людей і створені на віки. 111.Мотивація навчальної діяльності.
«210 років відділяють нас від моменту коли Ф.Шіллер поставив останню крапку у рукописі своєї драми,але мені здається що поколінню 21 століття є що сказати і согодні.Тому повертаюся доминулого уроку наякому ми говорили про
Буктреллер
Уже відомого всім нам - німецького поета і драматурга Фрідріха Шиллера. Автора Розбійників,Рукавичку, О рлеанську Діву, ну і величної і історичної не менш цікавої народної драми» Вільгельм Тель»
Головний герой Вільгельм Тель ,вправний лучник і безстрашний воїн, народний месник який заради свого сина ,рідної землі,швейцарського народу готовий навіть на смерть,адже це безстрашний воїн-патріот своєї батьківщини,народний герой-месник.
Презентація
(1 слайд)
Пропоную звернути увагу на цей слайд.
-Які асоціації у вас виникають дивлячись на ці засніжені гори і прапор Швейцарії?
-Чи вдалося прочитати драму?
-Що сподобалося?
-Що виявилося важким?
Вважаю,що незрозуміле, не значить не цікаво.Тому пропоную розвіяти мої сумніви і виконати вправу :
«Вірю-не вірю»
Поки ви перевіряєте роботи пропоную вашій увазі декілька слайдів і прослухати увертюру з опери Россіні »ВільгельмТель»
Тільки в мене прохання:після перегляду,який триватиме трохи більше хвилини,ви повинні пояснити, що ви тут побачили і почули.
-Озеро біля Рютла
-Оригінал Драми
-Представників 3 кантонів Урі,Швіц,Унтервальден,що уклали між собою союз національного єднання
-Обєднані одним твором:Гете,Шіллер,Россіні
-Сама увертюра звучить переможно.
Слайд 2 Тема уроку
Ну а тепер прошу подивитися на тему сьогоднішнього уроку і паралельно обмікувати мету нашої співпраці на уроці.
.
Запис у зошит Мета. Епіграф.До нього ми повернемося пізніше
А що промовляють ці слова до вашого серця? Хочеться щоб ваше серце сповнилося патріотизмом.
Шіллер дуже багато приділяє уваги патріотизму,любові до Батьківщини та свого народу. В уста своїх героїв він вкладає свої думки і переживання.І ці слова стають крилатими.
В.Т.теж був патріотом своєї Батьківщини
Хтось мудрий сказав: «Перші враження завжди важливі». -Яке враження викликав у вас В.Т.? Актуалізацфія опорних знань …Добрий,порядний,сміливий,справедливий.,люблячий чоловік і батько,з повагою ставиться до односельців.
- А Геслер? …Жорстокий.пихатий,морально слабкий,боягуз. А яка сцена стала переломною у поведінці Теля? Кульмінація( Слайд) Епізод з капелюхом. Австрійський намісник Геслер повісив на жердину шапку…..
Я впевнена що цей епізод викликав у вас великі переживання,але у вас виникли і різні асоціації які відіграли важливу роль у формуванні характерів героїв.
(Робота в парах)
Асоціативний кущ.
Тому зараз ми обєднаємося у пари і спробуємо скласти асоціативний кущ ключових епізодів Геслера і Теля,застосовуючи цитати.
Тель:……………………………………………………………………………………хороший стрілок,не словом,а ділом (с.27 с.377)
( Нема мені спокою с.66 с.416)
(Стріляє в Геслера с.122 с.471 )
-Людина честі не міг штовхнути Г.
-Не вклонився капелюху
-Вирішує все дипломатичним шляхом
Шіллер в інші уста вкладає слова про позитивні риси характеру В.Т.-народного ватажка.
(Ти всім готовий служити….)
Наші думки співпадають.
(Слайд )
-За що боровся В.Т?
-За правду,свободу і незалежність своєї країни.
-За що боровся Геслер?
-За владу над людьми.
Слайд: Геслер і Тель
Ми пригадали і охарактизували і Геслера і Теля Сприйняття і засвоєння знань
Шіллер хотів втілити у протистояння Геслера і Теля головний конфлікт твору:боротьбу між волелюбством і тиранією,протистояння між різними людьми.У цьому зіткненні двох протилежностей і народилася істина. Епіграф
Як ви його розумієте? Слайд
В.Т.-народний герой Підведення підсумків
Весь твір пронизаний почуттями:патріотизмом,незалежністю,прагненням до волі.любовю до Батьківщини та народу.
Драма закінчується словами:свобода,свобода,свобода.
-А що для вас означає свобода?
-А чи можна ці слова повязати з нашим сьогоденням? Релаксація.
Іван Франко писав,що «Вільгельм Тель»це пєса сучасна для нашого часу і кожного народу,що стогне під чужим політичним і суспільним гнітом і бажає з-під нього вибитися на волю.Які герої української історії вам нагадують легендарного Вільгельма Теля?Чи можна повязати цю драму із нашим сьогоденням? Домашне завдання. Оцінювання.